کار و کارگر | سرگرمی اطلاعیه

کار و کارگر | سرگرمی

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

جاذبه های گردشگری قاهره شامل بناها، موزه‌ها، اماکن مذهبی مانند کلیساها و مساجد تاریخی هست. قاهره بزرگترین منطقه جهان عرب و خاورمیانه محسوب می‌شود.

قاهره پایتخت مصر و بزرگترین منطقه جهان عرب و خاورمیانه هست. این منطقه در بخش شمال شرقی مصر در نزدیکی دلتای نیل جای دارد، رود نیل از میانش می‌گذرد و دریای مدیترانه در ۱۶۵ کیلومتری شمال آن می‌به همراهانجام گرفت. قاهره در سال ۹۶۹ م (۳۵۸ ق ۳۴۷ ش) ساخته انجام گرفت. در طول تاریخ پایتخت خاندان‌های بزرگ مصر بوده‌هست و از حیاتیترین مراکز تمدن اسلامی در سده‌های میانه بوده‌هست و در سده ۱۰ م جز نیشابور و بغداد همتایی در جهان اسلام نداشت؛ از این رو، امروزه غنی از مسجدهای تاریخی (که بدین سبب به منطقهِ هزار منار مشهور هست)، موزه‌های مصر به همراهستان و تاریخ اسلامی، کتابخانه‌ها و مؤسسات نشر هست و مرکز گسترش فکری اسلامی و عربی شآقاه می‌شود.

این منطقه همچنین دارای قدیمیترین و بزرگترین صنعت فیلم‌سازی و موسیقی در جهان عرب هست. به سبب دانشگاه الازهر، که به عنوان یک مدرسه در سال ۹۷۰ م ساخته انجام گرفت، دومین بنیاد کهن تعلیمی عالی در جهان به‌شمار می‌رود. در این مطلب نگاهی به حیاتی‌ترین جاذبه های گردشگری قاهره انداخته‌ایم.

موقعیت جغرافیایی جاذبه های گردشگری قاهره بر روی نقشه

۱. خیابه همراهن معز

خیابه همراهن معز، خیابه همراهنی تاریخی به طول حدود ۱ کیلومتر در مرکز منطقه قاهره هست. خیابه همراهن به نام معز لدین‌الله، چهارمین خلیفه فاطمی نام‌گذاری انجام گرفته‌هست. زیادی از بناهای اسلامی و برخی از حیاتی‌ترین مساجد قاهره در این خیابه همراهن قرار دارند. تنها عابرین پیاده حق تردد در خیابه همراهن معز را دارند.

سراسر خیابه همراهن معز، سنگ‌فرش انجام گرفته و فقط مخصوص عابران پیاده هست. از دیگر جاذبه‌های این خیابه همراهن می توان مدرسه‌ی قلاوون را نام برد که یکی از بهترین نمونه‌های معماری مملوک هست. این مدرسه در سال ۱۲۹۳ تکمیل انجام گرفته و فضای داخلی آن به زیبه همراهیی تمام به همراه کاشی‌های زیبه همراه، مرمر مرغوب، موزاییک‌ و شیشه‌های رنگی دیدنی، تزیین انجام گرفته هست. این مدرسه زمانی که افتتاح انجام گرفت به عنوان بیمارستان هم مورد هستفاده قرار می‌گرفت.

خیابه همراهن معز- تصویر خیابه همراهن معز

خیابه همراهن معز یکی از جاذبه های گردشگری قاهره


۲. مرکز منطقه قاهره

اگر دوست دارید در قاهره‌ی قرن نوزدهم گشتی بخانومید، یعنی زمانی که این منطقه، پاریس شرق نامیده می‌انجام گرفت، بهترین کار این هست که در محله‌ی مرکز منطقه قاهره قدم بخانومید و معماری، خیابه همراهن‌ها و بناهای تاریخی آن را تماشا کنید. سراسر این محله پر از خانه‌ها و عمارت‌های قدیمی هست که در زمان خود زیاد به همراهشکوه و زیبه همراه بودند و به صورت حتم هنوز هم بعد از تعداد صد سال، زیبه همراه و دیدنی هستند. علاوه بر ساختمان‌های تاریخی، موزه‌‌های متعددی در این ناحیه وجود دارد که مجموعه‌های دیدنی و جذابی از نقاشی، منسوجات و سایر اقلام فرهنگی مرتبط به همراه مصر و تاریخ و فرهنگ این کشور را به نمایش گذاشته‌اند. به آسودهی و به همراه پای پیاده می‌توانید این محله را بگردید.

مرکز منطقه قاهره- تصویر مرکز منطقه قاهره

تصویر هوایی از مرکز منطقه قاهره


۳. برج قاهره

دون شک دیدن همه جای منطقهی همچون قاهره که پر از آثار تاریخی به همراهستانی و اسلامی هست روزها و شاید هفته‌ها وقت می‌برد و تجربه‌ی چنین چیزی برای اغلب آقام ممکن نیست. اما شاید بشود همه‌ی این منطقه راه هرتعداد از دور یکجا به تماشا نشست. برج القاهره که به همراه ۱۸۷ متر ارتفاع بلندترین بنا در  کشور مصر به شمار می رود، در جزیره‌ی گیزا واقع انجام گرفته هست. گفته می‌شود این برج به همراه الهام از یک گیاه لوتوس طراحی و ساخته انجام گرفته هست. تماشای بهترین مناظر از به همراهلای نیل و منطقه قاهره تجربه‌ای هست که تا مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.در به همراهلای برج یک رستوران وجود دارد که فرصت میل انجامن یک وعده غذا به همراه تماشای مناظر مرتفع از منطقه را برای گردشگران فراهم می کند.

برج قاهره- تصویر برج قاهره

برج قاهره


۴. مسجد امام حسین (قاهره)

مسجد امام حسین که در سال ۵۵۳ هجری شمسی در دوران خلافت فاطمیان بنا انجام گرفته هست. در درون این مسجد ضریحی قرار دارد که منتسب به محل دفن سر حسین بن علی هست. سر وی پس از کشته انجام گرفتن از بدن جدا و به شام منتقل انجام گرفت اما در این مورد که پس از آن بر سر آن چه آمد اختلاف نظر وجود دارد و مکان‌های گوناگونی در این مورد نام برده انجام گرفته‌اند.مطابق یکی از روایت‌ها خلفای فاطمی که پیرو مذهب شیعی اسماعیلی بودند پس از سال ۵۰۰ از مرگ وی، سر حسین بن علی را از دروازه فرادیس شام، به عسقلان و سپس به قاهره منتقل و بر آن مقبره‌ای بنا انجامند.

مسجد امام حسین (قاهره)- تصویر مسجد امام حسین

مسجد امام حسین یکی از جاذبه های گردشگری قاهره


۵. به همراهرو به همراهبلیون

این به همراهرو هم‌اکنون در قاهره پایتخت مصر نزدیک به ایستگاه مترو جرجیس واقع انجام گرفته هست که امپراتور تراژان، در قرن دوم میلادی دستور به ساختش داد. در قرن چهارم میلادی که رومیان مصر را اشغال انجامه بودند، امپراتور روم آرکادیوس فرمان به به همراهزسازی آن داد. در جمادی الاولی سال ۱۹ هـ برابر به همراه می ۶۴۰م مسلمانان به همراه رهبر عمروعاص این قلعه را محاصره انجامند و پس از شش یا هفت ماه در تاریخ ژوئیه ۶۴۰م آن را تصرف انجامند.

به همراهرو به همراهبلیون- تصویر به همراهرو به همراهبلیون

به همراهرو به همراهبلیون در قاهره 


۶. میدان تحریر

میدان تحریر به معنای آزادسازی یا نجات، بزرگترین میدان قاهره می به همراهانجام گرفت که در مرکز این منطقه و در شرق رود نیل واقع انجام گرفته هست. نام قبلی آن میدان الإسماعیلیة بود که به نام پادشاه قرن ١٩ خدیو اسماعیل نامگذاری انجام گرفته بود پس از انقلاب ۱۹۵۲ نام این میدان به التحریر (به معنی آزادسازی یا نجات) تغییر نمودمیدان تحریر از طریق خیابه همراهن طلعت حرب، به میدان طلعت حرب متصل می‌شود. خیابه همراهن التحریر از شرق و غرب، خیابه همراهن میرت به همراهشا از شمال و خیابه همراهن القصر العینی از جنوب به این میدان متصل می شوند. این میدان همواره محل برگزاری تظاهرات سیاسی بوده هست.

میدان تحریر- تصویر میدان تحریر

میدان تحریر یکی از میدان‌های اصلی منطقه قاهره


۷. موزه مصر

موزه مصر به همراه زیاد از ۱۶۰هزار اثر به همراهستانی مربوط به مصر به همراهستان، یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان در زمینه مصرشناسی هست. این موزه در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز منطقه قاهره واقع انجام گرفته‌هست.موزه مصر دارای بخش ویژه‌ای هست که منحصر به مومیایی‌های ۲۷ عضو خاندان سلطنتی مصر من‌جمله توت‌عنخ‌آمون هست.

موزه مصر نخستین‌به همراهر در سال ۱۹۰۲ میلادی، در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز قاهره تأسیس انجام گرفت. آثاری که در این موزه نگهداری می‌شود، از دوران پیش از تاریخ تا امپراتوری روم را در بر می‌گیرد. به همراه این حال افزایش آثار این موزه به عصر فراعنه تعلق دارد. موزه مصر در سال ۱۹۰۶ میلادی، به ساختمان دو طبقه کنونی منتقل انجام گرفت. در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۱ و در اوج دوره‌ای از آشوب منتهی به انقلاب مصر، تعداد ۱۸ شی از اشیاء عتیقه از موزه مصر ربوده انجام گرفتند.

موزه مصر- تصویر موزه مصر

نمای بیرونی موزه مصر در منطقه قاهره

پیشنهاد ستاره

در سفر به قاهره سعی کنید انواع و اقسام غذاهای محلی این منطقه را تجربه کنید و حتی از دست فروش‌های کنار خیابه همراهن فلافل بخرید! آیا تجربه سفر به قاهره را داشته‌اید؟!

  

منابع: ویکی پدیا، کجارو

گروه گردشگری ستاره

‘); d.write(‘

[ad_1]

مطلب جاذبه های گردشگری قاهره؛ پایتخت مصر به همراهستان در سایت بزرگ کار و کارگر | سرگرمی

0 نظر تا کنون ارسال شده است.

نظرات بسته شده است.